UniFi Adoption Failed.

Merhabalar


Kurumsal ağlarda kullanılan Sık karşılaştığımız unifi acces point’lerde unifi controller’e adap’te olmayan acces pointlerden bahsedeceğim.


Normalde unifi acces point ve controller aynı ağda olursa otomatik olarak adap’te olması gerek fakat bazı durumlarda aynı ağda olmanıza antivirüs,güvenlik duvarı gibi seçeneklerin kapatılmasına rağmen adapte olmuyorsa. ( bende hala o bazı nedenleri çözebilmiş değilim 🙂  unifi’lere ssh yapabiliyor olmamız bizi bu durumdan kurtarıyor. )  ssh ile manuel adap’te işlemi gerçekleştirebiliriz.


Öncelikle Unifi access point aldığı ip adresini bilmeniz gerekiyor. iplerini öğrenmek için unifi discover programını kullanabilirsiniz.sonrasında aşağıdaki işlemleri gerçekleştirerek adap’te işlemi başlatabiliriz. Yardımcı program olarak ben putty kullandım.


Eğer daha önce hiç adap’te edilmemişse varsayılan ssh kullanıcı adı ve parolası ubn,ubn olarak gelir. Daha önce adap’te edilmişse arayüzdeki tanımladığınız kullanıcı adı ve parolası geçerlidir.


SSH ile giriş yaptıktan sonra bizi karşıladığı ekranda help komutunu yazdık’tan sonra karşımıza bir kaç parametre çıkıyor. bizim kullanacağımız set-inform komutu ile elle manuel adap’te işlemini gerçekleştireceğiz ( burada komutun nasıl kullanılacağı ile detaylı bilgiler mevcut )  unifi controller’in hangi bilgisayara kurulu olduğunu ve ip bilgilerini not aldıktan sonra. 


Resim’de bulunduğu gibi şu komutu uygulayalım. burada unifi controllerin kurulu olduğu makinenin ip’sini yazıyoruz.


set-inform http://192.168.1.15:8080/inform dediğimizde controllere eklenmiş olarak gelecektir.
Etiketler: , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*